Poznaj 4 najlepsze suplementy na masę mięśniową

Chodzisz na siłownię, ale nie widzisz efektów? Poznaj 6 kluczowych elementów, na które musisz zwrócić uwagę.

6 KLUCZOWYCH ELEMENTÓW BUDOWY MASY MIĘŚNIOWEJ

 1. Bilans kaloryczny. 
  Przede wszystkim Twoja dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Ilość dostarczanych kalori musi mieć tzw. nadwyżkę, aby organizm miał z czego budować nowe włókne mięśniowe. Kalorie można uzupełnić zwiększeniem obfitości posiłków lub np. dodatkowymi odżywkami – gainerami, białkiem czy carbo – w zależności od potrzeb i stosowanej diety.

 2. Trening wielostawowy. 
  Idąc na siłownię nie wystarczy się zmęczyć. Trening musi być dopasowany do celu, który zamierzasz osiągnąć. Ćwiczenia na masę powinny angażować jak największą ilość mięśni – tj. trening wielostawowy. Do takich ćwiczeń zaliczamy: martwy ciąg, wyciskanie sztangi, uginanie ramion oraz wszystkie inne, które oddziałują na więcej niż jedną grupę mięśniową.

 3. Trening siłowy. 
  Budowaniu masy mięśniowej sprzyjają duże ciężary. Im większy ciężar, tym więcej włókien zaangażowanych do jego podniesienia. Dlatego też, plan układaj w w taki sposób by wykorzystywał on maksymalny potencjał Twojego organizmu.

 4. Suplementacja.
  Odżywki mają coraz większy wpływ na efekty uzyskiwane na siłowni. Nie chodzi o to, by na start kupować pięć różnych suplementów i oczekiwać cudów. Suplementy należy wykorzystywać jako uzupełnienie i pomoc dla założeń dietetycznych. Doskonale na masę sprawdzą się gainery, białko, carbo, aminokwasy oraz oczywiście kreatyna.

 5. Bądź systematyczny/a.
  Regularność jest kluczowa. Aby być systematycznym potrzebujesz szczegółowych planów, których realizacja musi przebiegać w odpowiednim rytmie. Dietę należy stosować każdego dnia – bez żadnych odstępstw. Trening na masę powinien być prowadzony 3-4 razy w tygodniu.

 6. Ustal swój cel. 
  Realizacja treningu i diety bez celu bardzo często doprowadza do zaniechania ćwiczeń – zniechęcenia brakiem rezultatów. Szczegółowe plany, nagrody oraz kary za niewypełnienie danych postanowień mogą stanowić silny bodziec do motywacji.

TOP 4 SUPLEMENTY NA MASĘ

W sklepach dla sportowców znajdują się setki produktów wspomagające wzrost masy mięśniowej. Którą wybrać? Poznaj cztery podstawowe typy suplementów, które mogą przyczynić się do tempa wzrostu.

 1. Kreatyna
  Kreatyna – suplement, który działa kompleksowo i może być wykorzystywany nie tylko przez osoby trudniące się kulturstyką. Wszystko za sprawą tego, iż przyczynia się nie tylko do wzrostu masy ciała, ale także: poprawia ogólną kondycję, zwiększa możliwości wydolnościowe organizmu oraz poprawia siłę. Kreatyna najczęściej występuje w formie monohydratu i jabłczanu. Różnice pomiędzy tymi suplementami są spore. Monohydrat magazynuje dużą ilość wody w organizmie, zaś jabłczan pozwala na osiagnięcie mniejszych, ale lepszych jakościowo przyrostów.

 2. Gainery
  Odżywki węglowodanowe od lat cieszą się uznaniem sportowców. Występują w formie proszku do rozpuszczenia w wodzie lub mleku. Ich zadaniem jest dostarczenie organizmowi niezbędnych wartości odżywczych. Gainery można z powodzeniem stosować jako zamienniki posiłków lub zwyczajne uzupełnienie diety. Doskonale sprawdzają się jako odżywka przedtreningowa.

  Sprawdź: Ranking najlepszych gainerów opublikowany przez ekspertów z serwisu Silniejszy.pl.

 3. Odżywki białkowe
  Izolat, koncentrat i hydrolizat – trzy formy białka w proszku. Każda działa inaczej i daje inne rezultaty. Odżywki białkowe mają na celu uzupełnić dietę o wysokoprzyswajalny materiał budulcowy. Skuteczność zależy od producenta, formy preparatu oraz indywidualnych uwarunkowań.

 4. Carbo
  Odżywki energetyczne typu Carbo to doskonałe uzupełnienie diety na masę. Zaleca się ich stosowanie przed i po treningu w celu uzupełnienia energii przed i po-wysiłkowej. Umożliwiają szybką regenerację mięśni, pozwalają na wydłużenie sesji treningowej. Pośrednio przyczyniają się do wzrostu masy mięśniowej.

Podsumowanie

Masa mięśniowa to cel nie jednego mężczyzn. Panowie znoszą trudy treningu siłowego, aby uzyskać efekt w postaci postawnej, umięśnionej sylwetki. Procesy budowania masy mięśniowej można, a nawet trzeba wspomagać odpowiednią suplementacją. Nie dość, że zagwarantuje szybsze przyrosty, to wpłynie pozytywnie także na bilans wartości odżywczych i mineralnych w organizmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *